Skip to content

14 Kennedy DrFairfield, NJ 07004

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 1, 2016

Property Information

Block4506
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,200
30%
Improvement Value:$614,400
70%
Total Assessment$873,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,660+4.0%
2024$17,935+1.3%
2023$17,708+4.9%
2022$16,887-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft4,970DeedBook 20160, Page 26500

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 5342, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1965