Skip to content

6 Vine StFairfield, NJ 07004

Built 1960

Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block4507
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1568SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,764
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,000
56%
Improvement Value:$211,800
44%
Total Assessment$483,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,334+4.0%
2024$9,932+1.3%
2023$9,807+4.9%
2022$9,352+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$442,000

To:

Sq Ft1,764DeedBook 6140, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1960