Skip to content

2 Donna DriveFairfield, NJ 07004

Built 1966

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block4005
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,600
63%
Improvement Value:$171,400
37%
Total Assessment$463,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,890+4.0%
2024$9,505+1.3%
2023$9,385+4.9%
2022$8,950-7.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 20180, Page 55161

Property Built

Built

Year Built: 1966