Skip to content

34 Mark PlaceFairfield, NJ 07004

Built 1967

Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block4603
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-2316SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,281
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,200
47%
Improvement Value:$350,800
53%
Total Assessment$657,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,034+4.0%
2024$13,488+1.3%
2023$13,317+4.9%
2022$12,700+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967