Skip to content

44 Alan DrFairfield, NJ 07004

Built 1968

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Apr 16, 2014

Property Information

Block4604
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2110SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,110
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,300
56%
Improvement Value:$238,400
44%
Total Assessment$541,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,571+4.0%
2024$11,121+1.3%
2023$10,980+4.9%
2022$10,471-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 12491, Page 9843

Property Built

Built

Year Built: 1968