Skip to content

46 Alan DriveFairfield, NJ 07004

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block4604
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,361
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,200
50%
Improvement Value:$308,500
50%
Total Assessment$612,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,087+4.0%
2024$12,579+1.3%
2023$12,419+4.9%
2022$11,843-9.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968