Skip to content

100 Horseneck RoadFairfield, NJ 07004

Built 2010

Last Sale Price
$868,000
Last Sale Date
Sep 19, 2017

Property Information

Block4701
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,010
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,400
36%
Improvement Value:$547,000
64%
Total Assessment$852,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,207+4.0%
2024$17,500+1.3%
2023$17,278+4.9%
2022$16,477+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$868,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 94080Recorded10/25/2017

Property Sale

Sale
$795,000

To:

Sq Ft4,010DeedBook 20160, Page 96044

Property Built

Built

Year Built: 2010