Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
271 Route 46 #E202Fairfield, NJ 07004
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2025
Property Information
Block4701
Lot3.01
QualifierC5202
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47
Building Details
Building Class---
Description2FL-1542SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage113
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$46,300
28%
Improvement Value:$121,800
72%
Total Assessment$168,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,591 | +4.1% |
| 2024 | $3,451 | +1.3% |
| 2023 | $3,407 | +4.9% |
| 2022 | $3,249 | -36.0% |
Property History
No events match the selected filters.