Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
271 Route 46 #F210Fairfield, NJ 07004
Last Sale Date
Apr 4, 2001
Property Information
Block4701
Lot3.01
QualifierC6210
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47
Building Details
Building Class10
Description2FL-770SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage56
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$23,100
31%
Improvement Value:$50,800
69%
Total Assessment$73,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,792 | +4.0% |
| 2024 | $1,722 | +1.3% |
| 2023 | $1,701 | +4.9% |
| 2022 | $1,622 | -22.6% |
Property History
No events match the selected filters.