Skip to content

271 Route 46 #H219Fairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2005

Property Information

Block4701
Lot3.01
QualifierC8219
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2FL-694SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
28%
Improvement Value:$54,800
72%
Total Assessment$75,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,615+4.1%
2024$1,552+1.3%
2023$1,532+4.9%
2022$1,461-36.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$545,420
DeedBook 6032, Page 267