Skip to content

271 Route 46 #H101Fairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jul 13, 2022

Property Information

Block4701
Lot3.01
QualifierC8101
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description1FL-707SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
27%
Improvement Value:$55,900
73%
Total Assessment$77,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,647+4.1%
2024$1,583+1.3%
2023$1,563+4.9%
2022$1,490-35.9%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 20220, Page 66979

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 12462, Page 8969Recorded10/15/2013

Property Sale

SaleMulti
$111,500
DeedBook 12233, Page 5689

Property Sale

SaleMulti
$121,490
DeedBook 5926, Page 942