Skip to content

11 Eric RoadFairfield, NJ 07004

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block4903
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF2G2543SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,546
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,900
57%
Improvement Value:$215,300
43%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,663+4.0%
2024$10,249+1.3%
2023$10,119+4.9%
2022$9,650-9.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6311, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1962