Skip to content

1 Fox Hill RoadFairfield, NJ 07004

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2025

Property Information

Block4903
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-1680SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,622
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,900
66%
Improvement Value:$143,100
34%
Total Assessment$427,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,621+4.3%
2024$8,266+1.4%
2023$8,155+5.2%
2022$7,754-0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962