Skip to content

4 Bel Air DriveFairfield, NJ 07004

Built 1974

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block5001
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,833
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,500
56%
Improvement Value:$226,100
44%
Total Assessment$508,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,864+4.0%
2024$10,442+1.3%
2023$10,309+4.9%
2022$9,831+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000

To:

Sq Ft1,833DeedBook 20220, Page 8986

Property Built

Built

Year Built: 1974