Skip to content

86 Hollywood AveFairfield, NJ 07004

Built 1960

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block5001
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G-1776SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,356
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
65%
Improvement Value:$130,400
35%
Total Assessment$370,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,912+4.0%
2024$7,604+1.3%
2023$7,508+4.9%
2022$7,160-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 6009, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1960