Skip to content

1 Linda Pl.Fairfield, NJ 07004

Built 1956

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block5002
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,109
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,700
47%
Improvement Value:$291,900
53%
Total Assessment$555,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,868+4.0%
2024$11,406+1.3%
2023$11,262+4.9%
2022$10,740+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

To:

Sq Ft2,109DeedBook 5946, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1956