Skip to content

85 Clinton Rd.Fairfield, NJ 07004

Built 1973

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block501
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class47
Description2SF2GBRN-1742SF
Dwellings2
ZoningL-1
Sq Footage2,416
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
31%
Improvement Value:$253,500
69%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,873+4.0%
2024$7,567+1.3%
2023$7,472+4.9%
2022$7,125-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973