Skip to content

77 Clinton RoadFairfield, NJ 07004

Built 1880

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Jan 30, 2019

Property Information

Block501
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,800
43%
Improvement Value:$183,000
57%
Total Assessment$320,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,852+4.0%
2024$6,586+1.3%
2023$6,503+4.9%
2022$6,201+16.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$352,000

To:

Sq Ft1,314DeedBook 20190, Page 10177

Property Built

Built

Year Built: 1880