Skip to content

152 Big Piece RdFairfield, NJ 07004

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block5101
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,454+4.1%
2024$4,281+1.3%
2023$4,226+4.9%
2022$4,030-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0