Skip to content

284 Horseneck RoadFairfield, NJ 07004

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block5404
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-548SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage567
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,300
62%
Improvement Value:$128,500
38%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,173+4.0%
2024$6,894+1.3%
2023$6,807+4.9%
2022$6,491-2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$15,000

To:

Sq Ft567DeedBook 20180, Page 50667

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft567DeedBook 12522, Page 7715Recorded11/3/2014

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 12224, Page 1930

Property Built

Built

Year Built: 1940