Skip to content

8 Cole RoadFairfield, NJ 07004

Built 1962

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block5404
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,300
62%
Improvement Value:$141,600
38%
Total Assessment$369,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,901+4.0%
2024$7,594+1.3%
2023$7,498+4.9%
2022$7,150-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 20250, Page 31368

Property Built

Built

Year Built: 1962