Skip to content

10 Commerce RoadFairfield, NJ 07004

Built 1969
Industrial

Last Sale Price
$6,961,500
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block5501
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class10
Description1SCB-40575SF
Dwellings1
ZoningL-2
Sq Footage41,056
Acreage2.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$775,200
19%
Improvement Value:$3,303,300
81%
Total Assessment$4,078,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$87,117+4.0%
2024$83,732+1.3%
2023$82,671+4.9%
2022$78,837+31.1%
Property History

Property Sale

Sale
$6,961,500

To:

Sq Ft41,056DeedBook 20240, Page 74033

Property Built

Built

Year Built: 1969