Skip to content

12 Commerce RoadFairfield, NJ 07004

Built 1975
Industrial

Last Sale Price
$3,146,000
Last Sale Date
Aug 7, 2013

Property Information

Block5501
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class10
Description1SCB-48460SF
Dwellings1
ZoningL-2
Sq Footage5,420
Acreage3.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$899,300
19%
Improvement Value:$3,749,300
81%
Total Assessment$4,648,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$99,294+4.0%
2024$95,436+1.3%
2023$94,227+4.9%
2022$89,857+32.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,146,000

To:

DeedBook 12454, Page 2949

Property Built

Built

Year Built: 1975