Skip to content

25 Plymouth StreetFairfield, NJ 07004

Built 1927

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 20, 2020

Property Information

Block5601
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
38%
Improvement Value:$228,700
62%
Total Assessment$370,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,920+4.0%
2024$7,613+1.3%
2023$7,516+4.9%
2022$7,168+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 20200, Page 85080

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12373, Page 1817

Property Built

Built

Year Built: 1927