Skip to content

104 Hollywood AveFairfield, NJ 07004

Built 1930

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Jun 3, 2002

Property Information

Block5001
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1788SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,752
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,400
62%
Improvement Value:$142,400
38%
Total Assessment$376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,048+4.0%
2024$7,736+1.3%
2023$7,638+4.9%
2022$7,284-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 5898, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1930