Skip to content

69 Rt 46Fairfield, NJ 07004

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block5601
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class10
Description2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,120
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,800
68%
Improvement Value:$145,200
32%
Total Assessment$454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,697+4.0%
2024$9,321-7.0%
2023$10,017+4.9%
2022$9,553-17.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft3,120DeedBook 20211, Page 27442

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 12522, Page 263Recorded10/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1972