Skip to content

367 Horseneck RoadFairfield, NJ 07004

Built 1925

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 29, 2009

Property Information

Block6001
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1167SF
Dwellings1
ZoningR1L2
Sq Footage1,167
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,400
69%
Improvement Value:$87,600
31%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,959+4.0%
2024$5,728+1.3%
2023$5,655+4.9%
2022$5,393-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,167DeedBook 12241, Page 3246

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5997, Page 305

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5644, Page 325

Property Sale

Sale
$92,900
DeedBook 5366, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1925