Skip to content

Little Piece Sect(Block 6001 Lot 6)Fairfield, NJ 07004

Public Property

Last Sale Price
$8
Last Sale Date
Dec 28, 2010

Property Information

Block6001
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage13.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$53,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$837+6.6%
2011$785-90.6%
2010$8,322+6.0%
2009$7,853+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5354, Page 219