Skip to content

1 Matt DriveFairfield, NJ 07004

Built 1958

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 12, 2004

Property Information

Block601
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SB2G-1617SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,634
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,900
57%
Improvement Value:$181,100
43%
Total Assessment$426,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,099+4.0%
2024$8,746+1.3%
2023$8,635+4.9%
2022$8,235-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,634DeedBook 6092, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1958