Skip to content

20 Clinton RoadFairfield, NJ 07004

Built 1954

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Feb 1, 2019

Property Information

Block601
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,918
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,800
44%
Improvement Value:$208,400
56%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,907+4.0%
2024$7,600+1.3%
2023$7,504+4.9%
2022$7,156+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 20190, Page 12341

Property Built

Built

Year Built: 1954