Skip to content

54 Clinton Rd.Fairfield, NJ 07004

Built 1940
Industrial

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block601
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1SCB-3000SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$261,800
65%
Improvement Value:$142,000
35%
Total Assessment$403,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,625+4.0%
2024$8,290+1.3%
2023$8,185+4.9%
2022$7,805-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

DeedBook 20221, Page 1332

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12002, Page 9673

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5550, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1940