Skip to content

98 Clinton RoadFairfield, NJ 07004

Built 1940

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block601
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2SF2SCB-6790SF
Dwellings1
ZoningL1
Sq Footage---
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,200
49%
Improvement Value:$368,000
51%
Total Assessment$718,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,341+4.0%
2024$14,745+1.3%
2023$14,558+4.9%
2022$13,883-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940