Skip to content

4 Poplar PlaceFairfield, NJ 07004

Built 1963

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 13, 2024

Property Information

Block902
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-1876SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,754
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,400
63%
Improvement Value:$129,700
37%
Total Assessment$354,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,564+4.0%
2024$7,270+1.3%
2023$7,178+4.9%
2022$6,845-14.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,754DeedBook 20240, Page 25148

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5328, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1963