Skip to content

40 Henning DriveFairfield, NJ 07004

Built 1967

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block4608
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2676SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,724
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,200
63%
Improvement Value:$162,300
37%
Total Assessment$439,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,388+4.0%
2024$9,023+4.2%
2023$8,659+5.0%
2022$8,246-18.7%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 20220, Page 2706

Property Built

Built

Year Built: 1967