Skip to content

69 W. Tremont Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1903

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 25, 2023

Property Information

Block101
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,300
39%
Improvement Value:$214,200
61%
Total Assessment$350,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,120+2.0%
2024$6,978+1.6%
2023$6,870+0.1%
2022$6,866+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 20230, Page 6544

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,512DeedBook 20200, Page 17107Recorded2/14/2020

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 20180, Page 55456

Property Sale

Sale
$31,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 12479, Page 6464Recorded1/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1903