Skip to content

10 Grove Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1902

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 26, 2019

Property Information

Block116
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
30%
Improvement Value:$279,400
70%
Total Assessment$398,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,552+2.0%
2024$8,381+1.6%
2023$8,251+0.1%
2022$8,247+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 20190, Page 42704

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 12553, Page 9176Recorded5/12/2015

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 12511, Page 9889Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 12289, Page 4805

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 12242, Page 8605

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12012, Page 8844

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6222, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1902