Skip to content

52 Oak Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 16, 2006

Property Information

Block115
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
45%
Improvement Value:$155,800
55%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,306+2.0%
2024$7,160+1.6%
2023$7,049+0.1%
2022$7,046+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5987, Page 334

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5885, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1953