Skip to content

90 Florence Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 22, 2023

Property Information

Block377
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,171
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
59%
Improvement Value:$124,000
41%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,439+2.0%
2024$6,310+1.6%
2023$6,212+0.1%
2022$6,209+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5900, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1953