Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
579-583 Grove St.
Irvington, NJ 07111
Last Sale Date
Sep 26, 2018
Property Information
Block116
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionFUNRL HOME/1APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$396,800
33%
Improvement Value:$813,000
67%
Total Assessment$1,209,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2021 | $37,675 | +2.0% |
| 2020 | $36,942 | +0.5% |
| 2019 | $36,774 | +2.2% |
| 2018 | $35,977 | +2.4% |
Property History
No events match the selected filters.