Skip to content

589 Grove St.

Irvington, NJ 07111

Built 1950

Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block116
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
23%
Improvement Value:$307,900
77%
Total Assessment$402,400

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950