Skip to content

28-30 Breakenridge Terr

Irvington, NJ 07111

Built 1962

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block125
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
25%
Improvement Value:$313,400
75%
Total Assessment$418,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,898+2.0%
2024$11,660+26.9%
2023$9,190+0.1%
2022$9,185+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$347,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 20211, Page 48700

Property Built

Built

Year Built: 1962