Skip to content

21 Argyle Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1961

Last Sale Price
$398,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block129
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
30%
Improvement Value:$306,400
70%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+2.0%
2024$7,780+1.6%
2023$7,659+0.1%
2022$7,655+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$398,000

To:

Sq Ft2,424DeedBook 20220, Page 1553

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12156, Page 5134

Property Sale

Sale
$252,600
DeedBook 6194, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1961