Skip to content

18 Argyle Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1962

Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block130
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
26%
Improvement Value:$367,800
74%
Total Assessment$497,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,884+2.0%
2024$9,686+1.6%
2023$9,537+0.1%
2022$9,532+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962