Skip to content

312 Ellis Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block141
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,242
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
34%
Improvement Value:$253,400
66%
Total Assessment$384,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,806+2.0%
2024$8,630+1.6%
2023$8,496+0.1%
2022$8,492+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft2,322DeedBook 20201, Page 10497

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6230, Page 339

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6072, Page 927

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5989, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1923