Skip to content

320-322 Ellis Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1930

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block141
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
17%
Improvement Value:$667,600
83%
Total Assessment$802,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,836+65.9%
2024$13,761+1.6%
2023$13,548+0.1%
2022$13,542+2.8%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft4,320DeedBook 20240, Page 50090

Property Sale

Sale
$326,000
Sq Ft4,144DeedBook 20210, Page 30935Recorded3/15/2021

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft4,144DeedBook 20190, Page 52201Recorded6/7/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 12242, Page 9007

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 12230, Page 4720

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 6398, Page 469

Property Sale

Sale
$325,380
DeedBook 6198, Page 340

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 6125, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1930