Skip to content

360 21st St.

Irvington, NJ 07111

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block145
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionVAC LD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$61,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$471-86.2%
2008$3,425+5.0%
2007$3,263+3.4%
2006$3,155+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 20221, Page 3028

Property Sale

Sale
$218,000

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5928, Page 699