Skip to content

354 21st St.

Irvington, NJ 07111

Built 2013
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2019

Property Information

Block145
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,900
23%
Improvement Value:$418,800
77%
Total Assessment$546,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$3,558+2.0%
2020$3,489+0.5%
2019$3,473+2.2%
2018$3,398+2.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5888, Page 822