Skip to content

153 19th Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block148
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,192
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
25%
Improvement Value:$376,500
75%
Total Assessment$502,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+2.0%
2024$9,717+1.6%
2023$9,566+0.1%
2022$9,562+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft3,192DeedBook 20191, Page 3464Recorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft3,192DeedBook 20190, Page 96004Recorded10/9/2019

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 12100, Page 2111

Property Sale

Sale
$153,470
DeedBook 6247, Page 49

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5919, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1918