Skip to content

149-51 19th Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1911

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block148
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
29%
Improvement Value:$324,400
71%
Total Assessment$459,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,643+2.0%
2024$6,510+1.6%
2023$6,409+0.1%
2022$6,406+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 20190, Page 3276Recorded1/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1911