Skip to content

63 22nd St.

Irvington, NJ 07111

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block148
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionVAC LD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,028+2.8%
2021$1,000+2.0%
2020$981+0.5%
2019$976+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$14,484
DeedBook 20250, Page 6618Recorded1/30/2025

Property Sale

Sale
$10,757
DeedBook 12220, Page 5177

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12017, Page 9665